SEIU 521 Executive Board Officers, Delegates & Trustees

SEIU 521 is a democratically-run, member-driven organization. At the head of our member-driven governance is our union’s Executive Board. Every three years members elect the officers, executive board delegates and trustees from among their fellow union members. Guided by SEIU International Constitution & Bylaws, they make decisions about our union’s budget, policies, and other organizational issues. The officers, delegates, and trustees are active union members representing every division in our union.

SEIU 521 represents 40,000 county, city, and non-profit workers in 17 counties grouped into five regions:

  • Region 1: San Mateo & Santa Clara Counties
  • Region 2: Santa Cruz, Monterey, San Benito Counties
  • Region 3: Stanislaus, Tuolumne, Mariposa, Mono, Alpine, Merced Counties
  • Region 4: Madera & Fresno Counties
  • Region 5: Tulare, Kings, Kern, Inyo Counties

In addition, Family Child Care Providers are joining our union in all these regions, as well as in Alameda County.

From January 7-17, 2019, SEIU 521 members voted to choose our Localwide Officers, Executive Board Delegates, and Trustees for the 2019-2022 term of office, as well as to amend the SEIU 521 Bylaws. (There were no changes to the dues structure.)
Click here for the election results.

SEIU 521 Localwide Bylaws – Adopted on January 17, 2019

SEIU 521 Executive Board Officers, Delegates, and Trustees

(Term of Office: 2019-2022)

 

Officers

Chief Elected Officer  President  First
Vice President
 Secretary  Treasurer
RikoMendez Alysia Bonner  Mullissa Willette  Lupe Gutierrez-580px  Roseann Dominguez
Riko Mendez Alysia Bonner
Supervising Office Assistant I, Fresno County
Mullissa Willette
Exemption Investigator, Santa Clara County
Lupe Gutierrez
Patient Services Assistant II, San Mateo County
RoseAnn Dominguez
Property Specialist II, Fresno Housing Authority

Region 1
Vice President

Region 2
Vice President

Region 3
Vice President

Region 4
Vice President

Region 5
Vice President
Tammy Dhanota-580px Alicia Metters Kate Selover Riley Talford Sonja Bennett
Tammy Dhanota
Public Communications Specialist II, Valley Transportation Authority
Alicia Metters
Social Worker III, Monterey County
Kate Selover
Child Support Officer II, Stanislaus County
Riley Talford
Supervising Juvenile Correctional Officer, Fresno County
Sonja Bennett
Administrative Coordinator, Kern County

Delegates

San Mateo County Delegates
 Luci Latu  Mercedes Segura
Lucy Latu
Patient Services Assistant II
Mercedes Segura
Office Assistant II

Santa Clara County Delegates
 Ruben Armas  Lorena Briones  Connie Chew
“Armas” Ruben Armas
Medical Assistant
Lorena Briones
Social Worker II
Connie Chew
Senior Paralegal
 Janet Diaz  Carmella DiSopa  Jason Dorsey
Janet Diaz
Patient Business Services Clerk
Carmella DiSopa
Revenue Collection Officer
Jason Dorsey
General Maintenance Mechanic III

San Jose Office Composite Delegates
 Cindy Macy  Maisha Willis
Cindy Macy
Instructor Day Program I, Hope Services
Maisha Willis
Timekeeping Tech, Valley Transportation Authority

Monterey County Delegate

Salinas Office Composite Delegate
 Yvette Carreon  Victor Baez
Yvette Carreon
Behavioral Health Unit Supervisor
 Victor Baez
Senior Urban Forestry Worker, City of Salinas

Stanislaus County Delegate
 Renee Crawford-580px
Renee Crawford
Social Worker IV

Fresno County Delegates
 Lorenzo Lambaren  Lucia Sapiens  Patricia Clay  Ron Emenheiser
Lorenzo Lambaren
Social Services Program Supervisor
Lucia Sapiens
Social Services Program Supervisor
Patricia Strattman Clay
Eligibility Worker III
Alternate:
Ron Emenheiser
Eligibility Worker III

Fresno USD/FASTA Delegates

 [No Photo]

 

 

Sergio Garcia
Debbie Acosta
Swimming Pool Operator, Fresno USD
Sergio Garcia
Substitute Teacher, FASTA

Fresno Office Composite Delegate

 [No Photo]

 

 

Theresa Vasquez
Property Assistant, Fresno Housing Authority

Kern County Delegates
 Paul Adams  Jeanine Adams  Susan Price  Tiffany Sagbohan
Paul Adams
Information Systems Specialist III
Jeanine Adams
Appraiser II
Susan Price
Human Services Technician III
Tiffany Sagbohan
Probation Program Specialist

Tulare County Delegate

City of Bakersfield Delegates
Rose Mary Ruiz Jason Suchin Bernie Daverin
Rosemary A. Ruiz, Child Support Specialist III  Jason Suchin
Motor Sweeper Operator
Alternate:
Bernard Daverin
Solid Waste Equipment Operator

AFRAM (African-American) Caucus Delegate

APALA (Asian Pacific American Labor Alliance) Caucus Delegates
 Arvelia Cooper-Whigham  Karen Nakatani  Myrna Bravo
 Arvelia Via Cooper-Whigham, Behavioral Health Admitting Interviewer II, Fresno County Karen Nakatani
Retired Member, San Mateo County
Alternate:
Myrna M. Bravo
Retired Member

Latino Caucus Delegate

Retired Delegates
 Rachel Subega  Carol Garvey  Brian O_Neill  Gwyn Harshaw
Rachel Subega, Retired Member Carol Garvey
Retired Member
Brian O’Neill
Retired Member
Alternate: Gwyndolyn Harshaw, Retired Member

Trustees

Trustees-At-Large
Paul Klunder-580px

 [No Photo]

 

 

Paul Klunder
Senior Paralegal, Santa Clara County
Joy A. Hall Villareal
Office Assistant II, Fresno County

Region 1 Trustee

Region 2 Trustee

Region 4 Trustee

Region 5 Trustee
 Trina Moehring-580px  Bill Ragland   [No Photo]  [No Photo]
Trina Moehring
Legal Clerk, Santa Clara County
Bill Ragland
Deputy Court Clerk III, Monterey County
Darlynn Qualls
Social Worker IV, Madera County
Greg Gomez
IT System Administrator II, Tulare County

 

Comments are closed.